1. Zaplanuj swoje życie towarzyskie.

Przestań odrzucać zaproszenia na imprezy. Zapraszaj ludzi do siebie. Obserwuj osoby, które chciałbyś poznać lepiej. Postaraj się zachowywać podobnie, lecz swobodnie. Planuj wycieczki z bliskimi przyjaciółmi lub znajomymi, których chciałbyś poznać lepiej.

2. Myśl pozytywnie.

Ludzie niepewni siebie często niepokoją się, że zostaną odebrani jako nieinteresujący czy głupi. Dlatego nie robią i nie mówią nic. Pewni siebie są przekonani, że każda reakcja na ich osobę będzie pozytywna.

3. Skoncentruj się na innych.

Niepewni siebie tak wiele uwagi poświęcają temu, żeby nie zrobić czegoś niewłaściwego, że zapominają o rozmówcach. Z drugiej strony osoby wrażliwe społecznie są nastawione na odbieranie przez ludzi określonych emocji, szybko odbierają sygnały, które przekazują informacje, jakie są zainteresowania ludzi, czy chcą być pozostawieni sami, czy też jest miejsce na głęboką rozmowę. “Nie musisz być interesujący, musisz być zainteresowany” – wyjaśnia John Gottman, doktor, profesor psychologii na Uniwersytecie w Waszyngtonie. “Tak właśnie rozmawiasz.”

4. Rozmawiaj, rozmawiaj, rozmawiaj.

Gdy na spotkaniu towarzyskim zapadnie chwila ciszy, wykorzystaj ją, aby zaistnieć. Zadaj pytanie albo zacznij rozmowę na inny temat. Ale nie mów najwięcej i najgłośniej. Tylko bankietowi nudziarze cały czas gadają. Inteligentni uczestniczą w rozmowie, umiejętnie ją podtrzymując. “Ludzie podziwiają osobę, która jest gotowa zaryzykować i wrzucić temat do rozmowy, ale trzeba być pewnym, że jesteśmy odbierani ogólnie sympatycznie” – mówi dr Bernardo Carducci, dyrektor Shyness Research Institute na Uniwersytecie Indiana Południowy Wschód. Wtedy jesteś w pożądanej sytuacji “uratowania” grupy, która zapewnia natychmiastowe członkostwo i akceptację. Gdy rozmowa się poruszy, mądrze jest wycofać się z rozmowy i dać szansę innym.

5. Oswój porażki.

Spotykają one wszystkich. Każdy kiedyś był odrzucony, nawet ci, których nigdy byś o to nie podejrzewał. Ale tylko ludzie niepewni siebie są przekonani, że sami są sobie winni, bo są do niczego, głupi, brzydcy i źli. Pewni siebie ludzie stają się odporni, wykorzystując informacje zwrotne, przy kolejnej okazji. Badania pokazują, że w przypadku niepowodzenia, osoby, które są lubiane, przekształcają negatywną odpowiedź w kontrpropozycję. Mówią wtedy: “Czy możemy zamiast tego spotkać sie w następnym tygodniu?” Albo też rozpoczynają rozmowę w innej grupie, wiedząc, że nie każda rozmowa będzie negatywna.

A jeśli odrzucają oferty innych, robią to w sposób grzeczny i pozytywny. Zawsze przedstawiają powód lub oferują alternatywny pomysł, np: “Chciałbym z tobą porozmawiać później”.

6. Pokaż, że żyjesz.

Przechodząc przez biuro, idąc ulicą, nie krzycz swoją postawą “Mam nadzieję, że nikt mnie nie widzi”. Bo i tak widzą. Dlaczego zamiast wystraszonej biedulki nie mieliby zobaczyć atrakcyjnej dziewczyny? Wyprostuj się, unieś głowę do góry i patrz na ludzi, których mijasz.

7 Rozbrajaj napięcia i spory.

Ponieważ konflikt jest nieunikniony, radzenie sobie z konfrontacjami jest jedną z najbardziej wartościowych umiejętności społecznych. To nie stopień konfliktu zatapia relacje, ale sposoby, w jakie ludzie je rozwiązują. Nieporozumienia, jeśli są dobrze “zarządzane”, mogą pomóc ludziom lepiej poznać siebie, poprawić umiejętności językowe, zdobyć cenne informacje i wzmocnić więzi.

Zamiast walczyć z ogniem, ludzie świadomi społecznie powstrzymują konflikt przed eskalacją; przepraszają, proponują wspólną aktywność, składają jakąś ofertę rozejmową lub negocjują. A czasami po prostu zmieniają temat. Nie oznacza to, że ulegają one partnerom. Ekstremalna uległość narusza równość zdrowych relacji – i poczucie własnej wartości.

Gdy ludzie zdobywają kompetencje społeczne, starają się dostosować do potrzeb obu stron. Zarządzanie konfliktem bez agresji wymaga słuchania, komunikowania się – argumentowania, przekonywania – przyjmowania perspektywy innych, kontrolowania negatywnych emocji i rozwiązywania problemów. Naukowcy odkryli, że kiedy ludzie wyjaśniają swój punkt widzenia w argumentacji, w istocie dokonują pojednawczego posunięcia. To prawie zawsze otwiera drzwi dla partnera, który oferuje sugestię, która kończy ten dystans.

8. Uśmiechnij się!

Mówiąc “cześć” lub “dziękuję”, popatrz drugiej osobie w oczy i uśmiechnij się. Śmiech to najbardziej przydatna społeczna umiejętność. Szczególnie wtedy, gdy potrafimy śmiać się z samych siebie.