Obiecujesz sobie po wielokroć, najczęściej w Sylwestra 😉 że znajdziesz nową pracę, zadbasz o swoje zdrowie, zapiszesz się na francuski, pojedziesz do Paryża, zaczniesz oszczędzać i… nic. Czas leci, a ty stoisz w miejscu i nadal nie robisz kroku w upragnionym kierunku. Dlaczego stoisz? I czy jest na to jakiś sposób?

Jakie rzeczy zniechęcają Cię do działania i nie pozwalają ruszyć do przodu?

Co przeszkadza Twojej motywacji?

1. Mnogość wyboru – gdy stoisz przed koniecznością wyboru i możesz wybrać z kilkunastu opcji to taka sytuacja może skłonić Cię do bezczynności. Myśl o pójściu do przodu staje się wtedy męcząca. Wtedy często trudno jest Ci precyzyjnie określić, czego chcesz. Bez trudu opowiesz za to, co Ci nie pasuje, ale nadal będziesz przy tym trwać. Przywiązanie do raz wybranego kierunku ma związek z tzw. efektem status quo, czyli niechęcią wobec burzenia istniejącego stanu rzeczy.

Wskazówka: Zawęź swoje decyzje. Spośród dostępnych możliwości jak najszybciej wybierz dwie do trzech opcji. Jeśli nadal tkwisz w martwym punkcie, poproś przyjaciół i znajomych, zróbcie burze mózgów.

2. Strach przed porażką – Perfekcjonizm lub obawa, że ​​nie zrobisz czegoś poprawnie, może powstrzymać Cię od posuwania się naprzód.

Wskazówka : Perfekcjonizm nie jest możliwy. Daj sobie prawo do porażki. Potknięcia i upadki są istotną częścią podróży. Uczysz się metodą prób i błędów. Jak powiedział Thomas Edison, wynalazca żarówki: “Nie poddałem się. Właśnie znalazłem 10.000 sposobów, które nie działają.” Tylko taka droga zaprowadzi Cię do sukcesu.

3. Obawa przed sukcesami – Niska samoocena może negatywnie wpłynąć na twój pogląd na sukces . Możesz wątpić, że sukces jest możliwy, i bać się go osiągnąć.

Wskazówka: spójrz na przeszłość. Przypomnij sobie a najlepiej zrób listę swoich małych i dużych sukcesów. Spójrz na teraźniejszość. Doceniaj bieżące sukcesy. Zacznij ćwiczyć zauważanie i docenianie swoich wygranych, tak aby stało sie to Twoim nawykiem. Po kilku tygodniach takie działanie zmniejszy strach i zwiększy Twoją pewność siebie.

4. Brak jasności – Kiedy nie wiesz, jaki krok ma być następny lub dlaczego robisz to, co robisz, możesz zacząć tracić wysoką motywację.

Wskazówka: cofnij się o krok, to nic złego. Jeden krok do tyłu spowoduje, że nabierzesz rozpędu. Znajdź czas na ponowne przyjrzenie się swoim projektom, celom i wartościom. Być może nastąpiła zmiana parametrów i nadszedł czas na korekty.

 5. Wyczerpanie – Sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania mózgu i ciała. Kiedy jesteśmy wyczerpani, trudno jest pozostać zmotywowanym .

Wskazówka: dokonaj analizy  jakości i długości Twojego snu. Zastanów się, czy brak snu przyczynia się do poczucia braku motywacji. Dokonaj niezbędnych korekt.

6. Porównywanie   – Koncentrowanie się na tym, jak działamy i porównywanie wyników do osiągnięć naszych kolegów, rodziny, przyjaciół, sąsiadów czy kogokolwiek, może tylko przynieść mocno nieproduktywne myślenie i działać destrukcyjnie. Jest to prosty sposób do demotywowania samego siebie.

Wskazówka: zapomnij o koncepcji “trawa jest bardziej zielona”. Nigdy tak nie jest. Zamiast tego, bądź wdzięczny . Skup się na swoich planach, sukcesach, marzeniach i pragnieniach. Buduj życie, które ma działać dla Ciebie.

7. Wymówki – wszyscy je mamy. Są to negatywne sygnały, które powtarzamy sobie wielokrotnie, a które uniemożliwiają nam działanie. Mówimy rzeczy, jak: „Chciałbym zrobić «X», ale jestem zbyt zmęczony lub zajęty lub niewystarczająco inteligentny, lub …”

Wskazówka: Ustaw wewnętrzny alert. Stań się świadomy wymówek, które nie są użyteczne, ani prawdziwe. Zacznij je odrzucać, gdy się pojawią. Zmień dialog na pozytywny.

8. Buchalteria i  procedury mogą być przydatne, ale mogą stać się tak przyziemne, że jesteśmy pozbawieni motywacji do ich utrzymania.

Wskazówka: jeśli czujesz się znudzony, znajdź sposoby, aby dodać zabawny czynnik z powrotem do równania. Czy słuchanie optymistycznej muzyki, wprowadzanie przyjemnych kolorów lub wprowadzanie przyjemnych zapachów do twojego otoczenia ma znaczenie? Co powiesz na zmianę tempa lub sekwencji rutyny?

9. Cierpliwość – Oczekujemy tak wiele od nas samych i chcemy natychmiastowych rezultatów. Kiedy nie dzieje się tak szybko, jak myślimy, że powinno być, może nas zdemotywować do dalszego działania.

Wskazówka: Dążenie do osiągnięcia rezultatów wymaga czasu . Zwiększ swój dar cierpliwości.

10. Rozproszenie uwagi – Kiedy twoja uwaga jest przyciągana w zbyt wielu kierunkach, możemy stracić koncentrację i motywację do pracy nad tym, co najważniejsze.

Wskazówka: zwracaj uwagę na “twórców rozpraszających uwagę”. Czy przeszkadzają Ci ludzie, dźwięki, wiadomości e-mail i rozmowy telefoniczne? Jak zminimalizować rozproszenie w określonych porach dnia? Niedawno wyłączyłem wszystkie powiadomienia i sygnały na moich urządzeniach elektronicznych. Pozytywny wpływ na mój cel, produktywność i motywację były zauważalne. Jesteśmy ludźmi. Wszyscy doświadczamy czasów, gdy nasza motywacja słabnie. Zrozumienie, które obszary są najbardziej wymagające i wdrożenie niektórych z omawianych strategii pomoże Ci wrócić na właściwe tory. Dołącz do rozmowy. Co cię motywuje? Co cię odblokowuje?